در جدیدترین تحولات مربوط به ویروس کرونا و تاثیر آن در تردد بین ایران و کشورهای همسایه، عراق و ایران برای توقف سفر زائران ایرانی به عراق توافق کردند اما ترکیه در صورت ارائه کارت سلامت جهانگرد و مسافر ایرانی می پذیرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد و وزیر بهداشت عراق دیدار و راه‌های مقابله با انتشار ویروس کرونا را بررسی کردند. ایرج مسجدی در این نشست که معاونان وزیر بهداشت و دیگر مقام‌های کمیته ویژه مقابله با کرونا حضور داشتند با وزیر عراقی درباره راه‌های همکاری برای جلوگیری از انتشار ویروس کووید ۱۹ بحث و تبادل نظر کرد.

در این نشست مصوب شد با توجه به نبود امکانات کافی در عراق برای پیشگیری و کنترل ویروس کرونا به مدت دو هفته ورود مسافران و زوار ایرانی از مرزهای زمینی ممنوع شود. همچنین پیشنهاد باز شدن مرزهای هوایی از طرف جمهوری اسلامی ایران به طرف عراقی داده شد که قرار شد در دو روز آینده نظر نهایی خود را اعلام کند. افزون بر این، کمیته‌ای مشترک بین وزارتخانه‌های بهداشت دو کشور تشکیل می‌شود که به صورت روزانه با تبادل اطلاعات در صورت بهبود اوضاع نسبت به بسته بودن مرزها تجدید نظر خواهد شد.

در تحولی دیگر معاون بهداشت وزارت بهداشت از الزام صدور کارت سلامت برای تمامی مسافرین ایرانی به مقصد ترکیه خبر داد. به گزارش سایت وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه ای به معاونین بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی تهران، آذربایجان غربی (ارومیه)، آذربایجان شرقی، شیراز، مشهد، اصفهان، هرمزگان و خوی، تاکید کرد که برای کلیه مسافران خروجی از ایران به مقصد کشور ترکیه، ضمن انجام معاینات اولیه پزشکی و مراقبت سندرمیک، گواهی سلامت از نظر عدم ابتلا به کرونا ویروس جدید  (COVID-19) ، صادر شود.