رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی فارس گفت: بخش گردشگری استان فارس یکی از مزیت‌های اقتصادی این استان محسوب می‌شود و در دوران بیماری کرونا به شدت تحت تاثیر آثار منفی این بیماری قرار گرفته است.

 سهراب شرفی در جلسه کمیسیون گردشگری و کسب و کار اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه بخش گردشگری استان فارس یکی از مزیت‌های اقتصادی این استان محسوب می‌شود و در دوران بیماری کرونا به شدت تحت تاثیر آثار منفی این بیماری قرار گرفته است، اظهار داشت: فعالان این بخش در فارس با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده‌اند.

وی افزود: با وجود اینکه درآمد بخش گردشگری فارس از فروش بلیط اماکن تاریخی و فرهنگی متعدد به خزانه دولت باز می‌گردد اما در چنین دورانی که بیماری کرونا ظهور کرده، از تسهیلات و شرایط ویژه برخوردار نیستند که مطالبه فعالان این بخش تجدید نظر از سوی مسئولان در این زمینه است.

شرفی اظهار داشت: تبدیل کاربری اراضی و مجموعه‌های بزرگ مقیاس مانند کارگاه‌ها و کارخانجات داخل شهر به کاربری صنعت گردشگری از طریق ماده ۵ در سطح شهر شیراز که این می‌تواند موجب ایجاد جاذبه‌های جدید گردشگری شود.

رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس عنوان کرد: همچنین با هدف سرپا نگهداشتن واحدهای فعال در بخش گردشگری استان نیاز است تقسیط بدهی حامل‌های انرژی شامل برق، آب و گاز به مدت یکسال و تقسیط بدهی ادارات مالیات و تامین اجتماعی به مدت سه سال بدون جریمه نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به وضعیت گردشگری سلامت استان و تبعات منفی ناشی از کرونا بر این بخش افزود: به دلیل بیماری کرونا گردشگری سلامت استان نیز با رکود مواجه شده و رونق این بخش قابل پیش بینی نیست لذا هم اینک زمان مناسبی برای تدبیر در ایجاد و تامین زیرساخت‌های این بخش در فارس است.

شرفی با بیان اینکه قطب پزشکی و درمانی بودن شیراز نباید به برخورداری چند بیمارستان دولتی و خصوصی خلاصه شود عنوان کرد: استان فارس و شهر شیراز به لحاظ پزشکی و درمانی بارانداز چند استان است و ما باید از این مزیت استان برای درآمدزایی، ثروت آفرینی و ایجاد اشتغال در استان استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: پیشنهاد مشخص ما احداث شهرک‌های سلامت ۱۰ هکتاری به عنوان کلینیک‌های درمانی در چهار منطقه شهر شیراز است که برای هر یک از این سایت‌های درمانی از امکاناتی از جمله متل، رستوران، امکانات درمانی کامل، پزشک متخصص و غیره پیش‌بینی شود.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس افزود: این شهرک‌های پزشکی باید در نزدیکی ورودی شهر شیراز احداث شود که در صورت موافقت باید ساز و کار ویژه‌ای برای احداث این سایت‌های پزشکی مشخص شود تا همه امکانات مورد استفاده مردم در داخل آن تدبیر شود.

شرفی بیان کرد: در صورت احداث این سایت‌های پزشکی در نواحی نزدیک به شهر شیراز بخش بزرگی از پزشکان ما از داخل شهر به ویژه خیابان زند کوچ کرده و در تبعات اجتماعی و فرهنگی شهر شیراز از جمله کاهش بار ترافیکی مرکز شهر بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

وی اظهار داشت: تاکنون شهرت شهر شیراز به قطب پزشکی بودن تنها به ارائه خدمات در سطوح پایه معطوف بوده است و این درحالی است که هزینه و تعرفه‌های بیمارستان‌های خصوصی در شیراز بسیار بالا است و گاها هزینه‌های یک بیمارستان برابر با یک هتل هفت ستاره است.

شرفی با بیان اینکه در دنیا هر علمی اگر با تجارت آمیخته نشود نمی‌تواند به جایگاه واقعی خود برسد افزود: متاسفانه ما در کشور دانش تجاری نداریم وگرنه فضا برای درآمدزایی در کشور فراهم است.

وی عنوان کرد: بیمارستان‌های ما باید خارج از شهر و به صورت حرفه‌ای ساخته شود و ضمن اینکه چنین اقداماتی نیز توسعه همه جانبه شهر و استان نیز دنبال می‌شود.

شرفی از دیگر انتظارات فعالان بخش خصوصی در شرایط فعلی از سوی بخش دولتی را تبدیل قطار شیراز – اصفهان به قطار سریع السیر، تبدیل مدیریت سایت‌های گردشگری شیراز بر اساس هیات امنایی سایت‌های گردشگری شیراز، استفاده از ظرفیت‌های تبلیغاتی بزرگراه‌ها، تسهیل گمرکی برای واردات اتوبوس گردشگری دو طبقه، استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیما برای معرفی پتانسیل های گردشگری شهری  و اختصاص بودجه و واگذاری سایت های تاریخی پوستچی، برم دلک و قصر ابونصر به شهرداری برای کاوش، مرمت، محوطه سازی و ایجاد سایت موزه تجربی با هماهنگی میراث فرهنگی فارس عنوان کرد.

وی افزود: مطالبات و انتظارات فعالان بخش خصوصی بخش گردشگری استان را احصا و تدوین کرده و برای ارائه به شورای گفت‌وگوی استان و اخذ مصوبه لازم ارائه خواهیم کرد که امید داریم بتوانیم با بهره‌گیری از این شورا راهگشایی برای این صنعت در استان باشیم.

در ادامه این جلسه حسن سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان فارس نیز گفت: در شرایط فعلی راهی جز رونق گردشگری داخلی نداریم که در این زمینه باید تهاتر با استان‌های دیگر با بهره‌گیری از ابتکارات جدیدی تدوین شود.

وی بیان کرد: همچنین طرح مثلث طلایی شامل استان‌های یزد، اصفهان و فارس را باید با برنامه‌ریزی های جدید احیا و فعال کرد.

سیادتان اظهار داشت: یکی از مشکلات ما این است که دیدگاه سیاستگذاران نسبت به بخش گردشگری به عنوان صنعت نیست به همین دلیل تصمیم گیری‌ها و ارائه تسهیلات به این بخش شامل صنعت گردشگری نمی‌شود.

احمد نقیب زاده نائب رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس هم گفت: در حال حاضر موضوع مالیات و بیمه دو موضوعی است که مشکلات فراوانی را برای تاسیسات گردشگری استان ایجاد کرده که برای حفظ فعالیت و اشتغال موجود در این واحدها باید تصمیم های مناسبی در این زمینه اتخاذ و اجرا شود.

در این جلسه سایر فعالان بخش‌های مختلف گردشگری استان به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.