کرمانشاه- حال بیمارستان مسیح کرمانشاه به عنوان دومین بیمارستان تاریخی کشور خوب نیست و نبود اعتبارات لازم برای مرمت، تخریب ۶۰ درصدی این بنا را به دنبال داشته است.

میراث فرهنگی و تاریخی هر سرزمینی به عنوان یک سرمایه ارزشمند و بیانگر آداب و رسوم، هویت و تمدن آن منطقه اهمیت ویژه‌ای دارد و در این میان حفظ آثار ملی ثبت شده که از سابقه تاریخی برخوردار است و باید از دغدغه‌ها و اولویت‌های همه دستگاه‌ها، نهادها، مسئولان و مردم باشد و حراست و صیانت از میراث فرهنگی باید بیش از پیش مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

بیمارستان مسیح کرمانشاه در سال ۱۹۱۶ میلادی توسط بلانش ویلسون و جمعی از مسیحیان در اواخر دوره قاجار تأسیس شده و در زمان خود دومین بیمارستان کشور بوده است.

پس از بلانش ویلسون دکتر پاکارد که در ارومیه فعالیت داشته و به کرمانشاه مهاجرت کرده عهده‌دار مسئولیت بیمارستان مسیح می‌شود و در سال ۱۹۴۳ پس از بازنشستگی وی دکتر باستیگر، مرادیان و آواکیان ریاست بیمارستان را عهده دار می‌شوند.

بیمارستان مسیح برای نخستین بار در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ۹۱۴۴ به ثبت ملی رسید اما به دلیل اختلاف میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه و مالک این بیمارستان، مرمت و بازسازی آن سال‌ها به تعویق افتاده است.

بر اساس قانون مجازات اسلامی در ماده ۵۵۸ تخریب بناهای تاریخی دارای ثبت ملی ممنوع بوده و قانون گذار تا ۱۰ سال حبس به همراه جبران خسارت وارد شده را برای فرد متخلف تعیین کرده است.

بیمارستان مسیح در دهه گذشته با شکایت مالک مجموعه در مسیر خروج از ثبت ملی و تغییر کاربری قرار گرفته اما به گفته مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه شکایت مالک در دادگاه مربوطه مورد پذیرش قرار نگرفته و این اثر تاریخی و فرهنگی در ثبت ملی قرار دارد.

بیمارستان مسیح در سایه اختلاف میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه و مالک برای تعیین و تکلیف نهایی برای مرمت و بازسازی در سال‌های گذشته با حوادث گوناگونی مانند آتش سوزی، سرقت درب و پنجره و محلی برای زندگی معتادان متجاهر رو به رو بوده است.

تبدیل شدن بیمارستان مسیح به محلی برای معتادان متجاهر

کیانوش شکری یکی از کسبه مجاور بیمارستان مسیح در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در سالیان گذشته با متروکه شدن این بنای فرهنگی و تاریخی که می‌توانست در جذب گردشگر و یا با تغییر کاربری به محلی مفید تبدیل شود به مکانی برای معتادان بدل گشته است.

وی افزود: تمام درب و پنجره‌ها به همراه سایر وسایل ارزشمند داخل بیمارستان مسیح توسط معتادان و سارقان به سرقت رفته است.

شکری خاطر نشان کرد: حتی در سال جاری کولر آبی و کرکره مغازه بنده نیز به سرقت رفته و این بلاتکلیفی بیمارستان به موضوعی جدی تبدیل شده است.

این کاسب همجوار بیمارستان مسیح با بیان اینکه در سال‌های گذشته این بنا بارها دچار حریق شده، تصریح کرد: در آخرین مورد در شب چهارشنبه سوری سال ۹۸ قسمتی از سقف دچار حریق شد که سریعاً به به پخش‌های دیگر انتقال یافت و آتش نشانان برای مهار آتش سه ساعت زمان صرف کردند.

وی بیان کرد: تاکنون چندین نامه اعتراض برای جلوگیری از سرقت توسط ساکنان محل به دادگستری ارسال شده اما نتیجه‌ای حاصل نشده و حضور معتادان و زباله گردها سبب ناامنی برای اهالی محل به ویژه کودکان شده است.

حفظ بیمارستان مسیح هدف اصلی میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه

جبار گوهری سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: صیانت کردن از آثار ملی فقط با حفظ بنا رخ نمی‌دهد بلکه اگر میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در مسیر احیا بنا حرکت می‌کرد قطعاً در ذهن مردم ماندگار بود.

وی افزود: در سالیان گذشته توسط میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه و مالک کوتاهی‌هایی صورت گرفته و دلیل آن عدم نشستن پای میز مذاکره برای حل مشکلات بوده است.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه تصریح کرد: با شکایت مالک در سال‌های گذشته بیمارستان مسیح از ثبت ملی خارج شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این بنا به ثبت ملی بازگشته است.

گوهری با اشاره به آمادگی میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه برای مرمت و بازسازی بیمارستان مسیح، گفت: میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با دعوت از مالک بیمارستان برای مذاکره آمادگی خود را برای حل مشکل نشان داده و باید این سند هویتی و ملی و استانی حفظ شود.

وی بیان کرد: مالک قصد تخریب بیمارستان مسیح را دارد اما حفظ بنا برای میراث فرهنگی اهمیت فراوانی دارد و اجازه نخواهیم داد این بنا تخریب شود.

گردشگری سلامت یکی از طرح‌های بازسازی بیمارستان مسیح

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: یکی از پیشنهادات میراث فرهنگی و گردشگری به مالک بیمارستان مسیح تبدیل مجموعه به هتل بیمارستان گردشگری سلامت بوده و در این راستا تسهیلات مورد نیاز نیز از سوی میراث فرهنگی داده می‌شود.

گوهری گفت: شهر کرمانشاه به سمت گردشگری سلامت حرکت کرده و از استان‌های مجاور برای درمان به کرمانشاه مراجعه می‌کنند و نیاز به هتل بیمارستان سلامت احتیاج بوده که هم کار پزشکی و اقامتی را انجام دهند.

وی با بیان ارائه تسهیلات از سوی میراث فرهنگی، اضافه کرد: برای بازسازی و مرمت و تجهیز بیمارستان مسیح تسهیلات و همکاری لازم از سوی میراث فرهنگی صورت خواهد گرفت.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: با ثبت مجدد بیمارستان مسیح در فهرست آثار ملی حمایت‌های بیشتری برای حفظ و احیا بنا صورت می‌گیرد و هدف نهایی میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه حفظ بنا و هویت آن خواهد بود.

برای مرمت بیمارستان مسیح نیاز به تخریب نیست

وی تصریح کرد: برای مرمت بیمارستان مسیح نیاز به تخریب بنا نیست زیرا مرمت یک علم جداگانه است و در جهان بناهای به جا مانده از جنگ جهانی که چیزی جز عکس از آنها باقی نمانده بازسازی و مرمت می‌شود.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: یکی از طرح‌های میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در صورت حل مشکل با مالک استفاده از بیمارستان مسیح برای اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری است.

تخریب ۶۰ درصدی بیمارستان مسیح

کیومرث اعظمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بیمارستان تاریخی مسیح کرمانشاه چند سال است که در معرض حوادث زیادی قرار گرفته است و این بیمارستان سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت اما از آنجایی که مالک بنا به دنبال تخریب و تغییر کاربری آن بود در سال ۱۳۹۰ توانست آن را از فهرست آثار ملی خارج کند.

وی افزود: مالک بنا در سال‌های بعد تخریب‌هایی را در این بنا آغاز کرد و حتی در سال ۱۳۸۹ این بنا دچار یک آتش سوزی عمدی شد و پس از آن بود که بنا به درخواست مردم و دوستداران میراث فرهنگی پرونده ثبت ملی آن دوباره به جریان افتاد و در دادگاه رأی به نفع میراث فرهنگی داده شد و این بنا دوباره در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه تصریح کرد: بنای بیمارستان مسیح ۶۰ درصد تخریب شده است و سال‌های اخیر هم سقف شیروانی بنا و درب و پنجره‌های آهنین آن از دستبرد سارقین درامان نمانده و این بنا در معرض آسیب قرار گرفته است.

اعظمی بیان کرد: مالک این بنا بارها تصمیم داشته کاربری آن را تغییر دهد و اخیراً تلاش کرده که دوباره پرونده‌ای را برای خروج بنا از فهرست آثار ملی تشکیل دهد که دیوان عدالت اداری آن را رد کرد.

نیاز به اعتبار ۹ میلیارد تومانی برای مرمت بنای دومین بیمارستان تاریخی کشور

وی گفت: برای مرمت بنای بیمارستان مسیح به بیش از ۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که میراث فرهنگی استان چنین اعتباری را در اختیار ندارد و تملک بنا هم رقم کلانی می‌خواهد که میراث فرهنگی اعتبار آن را ندارد.

معاون میراث فرهنگی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: میراث فرهنگی بارها به پیشنهاد داده است که مالک بیمارستان را به یک هتل بیمارستان تبدیل کند و میراث فرهنگی هم حمایت می‌کند اما تاکنون موافقت نکرده است.

اعظمی گفت: اگر مالک بنا قصد تخریب آن را داشته باشد با توجه به اینکه این بنا مستندنگاری شده و نقشه آن موجود است باید عین آن را دوباره بسازد بنابراین هرگونه آسیب وارد کردن به این بنا به ضرر خود مالک خواهد بود و از طرفی آثار ملی را معرض نابودی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، آنچه که مشخص است کشمکش بین مالک و سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه سبب از بین رفتن بنای با قدمت دومین بیمارستان تاریخی کشور شده است.

مردم همسایه این ملک تاریخی با توجه به وضعیت نابسامان این ملک از ولنگاری و بلاتکلیفی خسته شدند و خواهان مشخص شدن وضعیت نهایی این مخروبه بجا مانده از بیمارستان تاریخی کرمانشاه هستند.

از سوی دیگر مردم کرمانشاه نمی‌خواهند که به راحتی آثار تاریخی و ملی خود را به گرد فراموشی بسپارند و با این بنا که برای ماندگار شدنش زحمت‌ها کشیده شده را از دست دهند.

با این حال همه چیز به تأمین اعتبار برای تملک و مرمت و یا توجیه کردن مالک برای پذیرش طرح‌های اقتصادی میراث فرهنگی بستگی دارد و مردم کرمانشاه همچنان منتظر؟!!