به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، کلانشهر مشهد در سال‌های اخیر در حوزه گردشگری سلامت ورود جدی داشته است و امروز شاهد هستیم که امروز مبحث توریسم سلامت از جمله مباحثی است که بسیار مورد توجه زائران و مجاورانی قرار می‌گیرد که در مشهد حضور دارند.

در سال‌های اخیر زیرساخت‌های مناسبی در این حوزه در مشهد ایجاد شده و از این ناحیه ظرفیت مطلوبی نیز مهیا شده تا میزان خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران افزایش پیدا کند.

اما در این میان خلاءهایی نیز وجود دارد که بخشی از آنها ناشی از فقدان قوانین مدون در این زمینه است که نیازمند است مورد توجه ویژه قرار گیرد.

بخش خصوصی نیز همپای بخش دولتی در سال‌های اخیر در مشهدمقدس به حوزه بهداشت و درمان و گردشگری سلامت ورود کرده و البته در این حوزه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که وضع قوانین مناسب می‌تواند مقداری از بار را از دوش بخش خصوصی برداشته و مهیا کردن زمینه برای تسهیل فعالیتش را مقدور کند.

علیرضا امیرحسنخانی؛ مدیرعامل بیمارستان بنت‌الهدی مشهد و مدیرعامل کانون حمایت از بیماران دیالیز مشهد در زمینه معضلات بخش خصوصی در حوزه بهداشت و درمان می‌گوید: بحث بهداشت و درمان در بخش خصوصی، باری بر دوش دولت نیست و از سوی دیگر بخش خصوصی بخش عمده‌ای از بار بهداشت و درمان مشهد را برعهده دارد و مالیات و هزینه‌های تامین اجتماعی را نیز پرداخت می‌کند و از کمک‌های دولتی نیز برخوردار نیست.

وی می‌افزاید: قانون اصل 44 نیز بر خصوصی‌سازی تاکید دارد و باید روند این امر صحیح باشد و بعضا شاهد هستیم که این رویه درست صورت نمی‌گیرد؛ در بحث بهداشت و درمان در حوزه بخش خصوصی اتفاقات خوبی رخ داده؛ برای مثال 115 را در بخش خصوصی و دولتی با یکدیگر قیاس کنید می‌بینید هزینه‌ها قابل مقایسه نیست.

امیر حسنخانی با اشاره به اینکه در پایگاه بیمارستان بنت‌الهدی ماشین‌های اورژانس را نیز خود تامین کرده‌ایم تاکید کرد: هزینه تامین و نگهداری این ماشین‌ها در بخش خصوصی بالاست و هزینه‌ای نیز به دولت تحمیل نشده است؛ این مسئله به سایر پایگاه‌های اورژانس کشور تسری پیدا نکرد در صورتی که دولت می‌توانست حمایت کند و برای مثال تسهیلات در این زمینه در اختیار فعالان بخش خصوصی بهداشت و درمان قرار دهد.

مدیرعامل بیمارستان بنت‌الهدی مشهد گفت: باید هزینه‌های سربار دولت را تا می‌توانیم کاهش دهیم و بخش خصوصی در این حوزه گزینه مناسبی است؛ عدم تناسب تورم و هزینه‌های درمان را از سوی دیگر شاهد هستیم و سخت است که تمام این هزینه‌ها از مردم گرفته شود و انتظار است در این شرایط، دولت کمک‌هایی را صورت دهد.

امیرحسنخانی تصریح کرد: چرا به بخش خصوصی این کمک‌ها صورت نمی‌گیرد و کمک به بخش دولتی بهداشت و درمان انجام می‌شود؟ برای مثال دستگاه دیالیز را 15 میلیون تومان تامین می‌کردیم و امروز با هزینه 200 میلیونی باید تامین کنیم. بخش خصوصی تمام هزینه را باید بدهد در حالی که بخش دولتی برای مثال 80 میلیون تومان پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه میزان محدودیت‌های دولتی برای بخش خصوصی در حوزه بهداشت و درمان باید از میان برداشته شود تاکید کرد: تمامی این معضلات را منتقل کرده‌ایم اما برخی از این مسائل نیازمند قانونگذاری است و باید در مجلس قانونگذار و کارشناسی شده آن را دنبال کرد؛ مدیرکل استانی دستش بسته است و کار چندانی نمی‌تواند صورت دهد.

مدیرعامل کانون حمایت از بیماران دیالیزی مشهد با اشاره به معضلات گردشگری سلامت در مشهد به ویژه برای بخش خصوصی بیان کرد: امکانات مناسبی در کشور داریم؛ اماکنی در خارج از کشور نیز داریم که باید از این مکان‌ها برای توسعه گردشگری سلامت بهره گرفت؛ در واقع باید گردشگری سلامت را از مبداء آغاز کنیم.

امیرحسنخانی عنوان کرد: در بحث توریسم سلامت باید از امکانات خارج از کشور بهره گرفت و اینها را به عنوان مرکز جذب توریسم خارجی دانست و نیازی نیست برای دولت نیز بار حقوقی ایجاد کرد؛ باید کارگروهی در این زمینه تشکیل شده و نماینده بخش خصوصی نیز در آن حضور داشته باشد.

مدیرعامل و رئیس بیمارستان بنت‌الهدی مشهدمقدس تاکید کرد: یکی از مشکلات توریسم سلامت مشهد وجود دلال‌هایی است که بدون ضابطه و برنامه عمل می‌کنند و صرفا به منافع شخصی خود فکر می‌کنند و بعضا به بیمار نیز آسیب‌های جدی وارد می‌کنند و متاسفانه این دلال‌ها به هیچ وجه قابل حذف نیز نیستند و معتقدند مریض را آنها می‌آورند و در این زمینه «انحصار» نیز دارند و قطعا این مسئله وجهه خوبی برای مشهد ندارد.

امیرحسنخانی تاکید کرد: اگر بتوانیم این بیماران را به صورت مستقیم و از مبداء شناسایی کرده و با برنامه‌ریزی سیستم دولتی و نظارت آن به بخش خصوصی محول کنیم قطعا نتایج توریسم سلامت در مشهد مضاعف خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: باید در این زمینه قانون گذاری لازم صورت گیرد زیرا در حال حاضر خلاءهایی از نظر قانونی نیز در این زمینه حس می‌شود و مجلس باید به آن ورود داشته باشد.

امیرحسنخانی تاکید کرد: از سوی دیگر شاهد هستیم که در حوزه آموزش و پژوهش در بخش بهداشت و درمان نیز معضلاتی وجود دارد؛ اساتیدی زیادی در این حوزه در سطح کشور داریم اما متاسفانه مشکلات بودجه‌ای به این حوزه نیز سرایت کرده و گاها نخبگان ما و افرادی که مخترع هستند نومید شده و پدیده فرار مغزها شکل می‌گیرد. متاسفانه بخش زیادی از بودجه‌های پژوهشی صرف نگهداری مراکز می‌شود که این یک روند غلط است.

مدیرعامل کانون حمایت از بیماران دیالیز مشهد عنوان کرد: در بحث خیریه‌های مرتبط با بهداشت و درمان نیز نیازمند راهکارهای مدون هستیم و این حوزه به صورت جدی‌تر در سال‌‌های اخیر در مشهد دنبال شده؛ یکی از مشکلات فعالیت خیریه‌ها در بخش بهداشت و درمان تعدد مراکزی است که مجوز صادر می‌کنند و اینها باید از طریق قوانین ساماندهی شده و یکپارچه شوند.

وی گفت: بار بیشتر بیماران دیالیز در مشهد بر دوش خیریه‌ها و بخش خصوصی است و بخش دولتی بدون حضور این دو بخش نمی‌تواند کار خود را به درستی پیش ببرد؛ امروز کمبود تخت بیمارستانی در این حوزه نداریم و خیران نیز در حال سرویس‌دهی هستند.